Bilim Teknoloji

SpaceX ilk turisti ile anlaşmaya vardı. Mars öncesi ile hedef Ay !

SpaceX ilk turisti ile anlaşmaya vardı. Mars öncesi ile hedef Ay !

SpaceX, Ay’a göndereceği ilk uzay turistlerini önümüzdeki günlerde açıklayacak. Turistler şirketin Mars’a insan taşımak için tasarladığı BFR roketiyle taşınacak.

SpaceX’in Big Falcon Rocket (BFR) isimli bir projesi var. Bu roket, 100’ü aşkın sıradan yolcuyu uzaya gönderebilecek kapasiteye sahip. Şirketin halihazırda çalıştığı kanıtlanan ve sürekli uzaya yük taşıyan Falcon9 ve Falcon Heavy roketlerinden farklı olan BFR, sır gibi saklanıyor. Onun hakkında tek bilgimiz görsellerden ve Musk tarafından yapılmış sınırlı açıklamalardan ibaret.

SpaceX’in BFR için karbon fiberden yapılmış bir prototip inşa ettiği söyleniyor. Havacılık mühendisleri, bilim insanları, astronotlar ve Musk, asıl amacı Mars’a insan taşımak olan BFR’nin güvenliğinden endişe ediyorlar. Nitekim bu sistem geliştirildiyse test edilmek zorunda

Geçtiğimiz hafta SpaceX, 18 Eylül TSİ 04.00’da BFR’nin ilk testi olma niteliği taşıyacak Ay yolcuğuyla ilgili resmi açıklama yapacak. Bu açıklamada ilk yolcuların kimler olacağı, kalkışın ne zaman gerçekleştirileceği duyurulacak. Yani Musk’ın Mars kolonizasyonu hakkındaki ilk önemli adımı hakkındaki detayları öğreneceğimiz büyük gün yarın.

TSI bugün attığı tweetlerde resim paylaşımları yapan ve NASA’ya teşekkür eden Elon MUSK, vazgeçmeden hayallerini yakalamak için çalışmalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Los Angeles’ta dev bir beyaz çadır ortaya çıktı. Kimse bu çadırın içinde dönen çalışmalar hakkında bir fikir sahibi değildi. Elon Musk’ın 500 bin dolar yatırıp 20 bin metrekarelik bir alanda BFR için çalışmaları hızlandırdığından söz edildi. Ardından Musk iddiaları kabul ederek burada BFR’nin geliştirildiğini itiraf etti.

About the author

Işık Hızıツ

Gelecekteyim – Geleceği Önemsiyoruz!

Add Comment

Click here to post a comment