Otomobil Popüler Bilgi

Aston Martin’in ilk elektrikli lüx spor otomobili Rapide E kendini gösterdi.

Aston Martin’in ilk elektrikli lüx spor otomobili Rapide E kendini gösterdi. 

Aston Martin, ünlü İngiliz marşı için bir ilk olan, geleceğe yönelik, çok özel akülü-elektrikli spor otomobiliyle ilgili birkaç ayrıntıyı yayınladı. Bu çok hızlı, çok pahalı, çok güzel bir araba olacak, bu yüzden takip edin paylaşımında bulundu.

Resmi adı “RapidE” olan modelinden “Rapide E” olarak sunacak – muhtemelen bu ürünü 2010’dan bu yana üretimde olan 200.000 $’lık Rapide S lüks sedandan farklı kılacak özellikler barındıracak. Otomobil üreticisi ayrıca bu araçtan sadece 155 araç üretecekleri açıkladı.

Şirket, çok hızlı, pahalı bir elektrikli spor otomobil olacağından emin olduklarını espirili bir dil ile “hevesli olanların ıslıklarını ıslatmak için” adı altında teknik detaylar sundu. Rapide E, 5,600 lityum-iyon 18650 formatındaki silindirik hücreleri kullanarak, 65 kWh kapasiteli 800 voltluk bir akü sistemi ile güçlendirilecek. Tipik bir 400V 50kW şarj cihazı kullanarak saatte 300 km’lik bir şarj oranına sahip iken “320 km’den fazla” bir menzile sahip olacak. Ayrıca, 100 kW veya daha yüksek hızlı bir şarj cihazı ile şarj edildiğinde, 1 saatlik şarj ile 500 kilometrelik yol yapabilecek.

Orijinali 6 litrelik V12 motoru, şanzıman ve yakıt deposunun yerine yerleştirilecek olan batarya paketi ile 610PS ve 950Nm torkun üzerinde birleşik bir hedef çıkış üreten iki batarya motora güç sağlayacaktır.
Rapide E 4 saniyede 0–250 km / saat hıza ulaşması bekleniyor. Ancak Aston Martin, bu rakamların “sadece piller tam şarj olduğunda dar bir pencere ile sınırlı olmadığına” dikkat çekiyor. Bunun yerine, hedefi geleneksel bir içten yanmalı motorlu araçtan beklendiği gibi, akü şarj durumunun çoğunluğu boyunca talep üzerine maksimum performans. ”

Lüks otomobil üreticisi, geliştirme ortağı olarak Formula E otomobillerine yönelik piller tasarlamak ve monte etmek için kullanılan Williams Advanced Engineering ile birlikte de çalışmalarını sürdürüyor. Üretim, Aston Martin ve Lagonda markaları için geleceğin “Electrification Home” olarak adlandırılan Güney Galler’deki kısa süre önce inşa edilen St. Athan üretim tesisinde gerçekleştirilecek. İlk teslimatlar 2019’un dördüncü çeyreğinde bekleniyor.

About the author

Işık Hızıツ

Gelecekteyim – Geleceği Önemsiyoruz!

Add Comment

Click here to post a comment