Gelecek & Konsept Otomobil

Audi Elektrikli Konsept Aracı PB 18 E-Tron ile farkını belli etti.

Audi Elektrikli Konsept Aracı PB 18 E-Tron ile farkını belli etti.

YAKIN GELECEKTE, araba koltukları kapı açısında dönecek ve kolay inme ve binme olanağı sağlayacak. Neden olmasın değil mi? Bunların yakın gelecekte olması muhtemel. Audi PB 18 e-tron konsept modelinde tamamen elektrikli iki koltuk ile boyun bölgesinin rahatlığını bile düşünmüş görünüyor. Buda Audi’nin farkı olsa gerek.

PB 18 e-tron’da, bu hafta Pebble Beach Concours d’Elegance’da ortaya çıkan sürücü koltuğu sadece dönmüyor. tamamen de kayıyor. Standart modda, kokpit (bu, kepçe yuvası, direksiyon simidi ve pedallar), bir yolcu için oda gibidir ve sol taraftadır. Ama bir kez askıya atmak ve direksiyon simidi üzerindeki “Seviye Sıfır” düğmesine bastığınızda, tüm kurulum yavaşça sağa kayıyor, kabin genişliğini bir abaküs üzerinde bir kordon gibi genişleten tezgah yapısı boyunca kayıyor. Bir süre sonra, rahatca oturabileceğiniz bir konuma geliyor. Bir araca binmek için gerekli olan en iyi konuma demek yanlış olmaz.

“Seviye Sıfır”, otomobilin kendinden sürüş yeteneklerini Seviye 1’den Seviye 5’e kadar sıralayan sınıflandırma sistemine bir baş parmak (ya da orta parmak). “Bir düğmeye basıyorsunuz ve hepsi sizsiniz” diyor Audi için ürün sorumlusu Filip Brabec. Amerika’nın Audi özerklik karşıtı değil: En yeni nesil A8 sedan, Tesla’nın Otomatik Pilotu gibi daha gelişmiş bir sistem sunuyor ve geçen yılki Frankfurt Otomobil Fuarı’nın gösterdiği Aicon konseptinde direksiyon veya pedallar bile yoktu. Ancak Audi de insani sürüş fikrini tamamen terk etmek istemiyor. Bu konsept, Pebble Beach araba haftasını seven bir insana hitap etmeyi amaçlamaktadır. Brabec, gerçekten sürüş yapan ve oomph-indükleyen hızlanma ve elektrikle gelen grin-indükleyici kullanım ile ikna edilebilecek tiptedir.

Kayar koltuk konsepti, ellerinizdeki tekerlek ile dijital iletişimin lehine yer arasındaki tekerlek arasındaki fiziksel bağlantıyı kuran bir telsiz sistemi sayesinde çalışır. (Sürücü koltuğunun kaldırılmadığı bir park bankına benzeyen ve rahat bir şekilde görünen bu yüzden, yolcu için bir yastık koymak isteyebilirsiniz.)

Sürücü koltuğunun olduğu yerde, sadece yolun ötesine değil, ayağınızdaki yola da bakarsınız: Arabanın ızgarası şeffaftır, bu yüzden görüşünüzün genellikle arabanın kaputu tarafından engellendiğini görürsünüz. . Bu, pistte, tekerleklerin tam olarak nerede olduğunu bilmek ve ek olarak bazı güvenlik tedbirlerini önceden almasını sağlamaktadır.

Aracın elektrik aktarma organı, bu Flintstonian seçeneğinin olanaklı kılan şeydir: Hulking motorun ön tarafını kestirmek, her türlü ilginç hamleye izin verir. Bunun yerine, kavramın 95-kWh’lik bir batarya paketi (Tesla hattının en üstünde bulunan) ile 500 km menzil sunuyor ve 800 voltluk bir şarj cihazıyla hızlı bir şekilde yeniden doldurulabilir. Üç motor (ön aksta bir tane, arkada iki tane), iki saniyenin altında 0’dan 100 km / saat’e kadar, 600 pound-feet tork üretiyor.

Şimdi, standart yasal uyarı: Bu sadece bir konsept. Ancak Audi, düzenli e-tron SUV’u kullanmaya ve otonom sürüş çalışmalarıyla ilerlemeye hazırlanırken, otomobil üreticisinin, benzini koklama hakkını almadan, benzin kokusu olmayan bir geleceğe yatırım yaptığını bilmek de güzel.

About the author

Işık Hızıツ

Gelecekteyim – Geleceği Önemsiyoruz!

Add Comment

Click here to post a comment