Dijital Dünya

YouTube, LGBTQ kullanıcılarının videolarını Kısıtlı Modda sakladığı için özür diledi.

YouTube, LGBTQ kullanıcılarının videolarını Kısıtlı Modda sakladığı için özür diledi.

YouTube, bazı videoların Kısıtlı Modda saklanarak LGBTQ kullanıcılarına karşı ayrımcılığa uğradığına yönelik suçlamalara yanıt olarak bir açıklama yaptı. Şirket, pazar gecesinde birkaç popüler LGBTQ vlogger’ının ve video oluşturucusunun ardından modülde röb, çekim ve esin kaynağı gibi konulara ilişkin videoların varsayılan olarak gizlendiğini keşfettikten sonra açıklamayı yapma gereği görerek açıklamada bulundu. Açıklamasında Birçoğu Twitter’da #YouTubeIsOverParty hashtag kullanarak şirkete karşı eleştiride bulundu.

YouTube Creators Twitter hesabı aracılığıyla açıklanan ifadede, YouTube “LGBTQ + videolarının Kısıtlı Modda sunulduğunu, ancak daha hassas konuları tartışan videoların olmayabileceğini” ifade etti. Bir YouTube sözcüsü, bu hassas konuların benim için ne olduğunu açıklığa kavuşturdu. Guardian’a yaptığı açıklamada, Kısıtlı Modu kullanırken “sağlık, siyaset ve cinsellik gibi konuları kapsayan videolar görünmeyebilir” dedi.

Eleştiri, birkaç popüler kullanıcının, Eşcinsel ilişkiler hakkındaki videolarının bazılarının Sınırlı Mod kullanırken gizlendiğini bildirmesi ardından geldi. İngiliz YouTuber Rowan Ellis, Perşembe günü yayınlanan bir videolardaki endişeyi dile getiren ilk kişilerden biriydi; diğer pek çok kişiliği, kendi aranjmanlarını kontrol etmeye yönlendirerek çeşitli konulardaki videolarının kaldırıldığını duyurdu.
YouTube modun “olgun” içeriği filtrelemek üzere tasarlandığını ancak yaklaşımın LGBTQ kullanıcılarının videolarına göre karmaşık olduğunu belirtti. 8 milyondan fazla aboneye sahip olan popüler kişilik Tyler Oakley, videoda açıkça yetişkinlere uygun bir içeriğe sahip olmamasına rağmen yayınladığı”8 Siyah LGBTQ + Beni Tetikleyen Trabzanlar” adlı bir videonun görünmez olduğunu ve bunun gibi trans kullanıcıları tarafından oluşturulan makyaj dersleri gibi zararsız videolar dahi olsa kısıtlanacağını bildirdi.

Anlaşılan gelecekte bu kısıtlı modu geliştirip gerçekten videoları paylaşılan anda  ayır edebilecek bir algoritmaya geçmesi gerekecek, yoksa bu LGTBQ’ların şu anda ayır edilemeyen videoları da kısıtlamalara maruz kalmaya devam edecek gibi, Gelecekte herşey mümkün ne de olsa 😉

*LGTBQ nedir? Lesbian – Gay – Bisexual – Transgender – Queer or Questioning ‘ın kısaltılmasıdır.

Işık Hızıツ – Gelecekteyim

About the author

Işık Hızıツ

Gelecekteyim – Geleceği Önemsiyoruz!

Add Comment

Click here to post a comment