Dijital Dünya Gelecek & Konsept

Microsoft Yapay Zeka StartUp’ı olan Lobe’u satın aldı.

Microsoft yaptığı açıklamada, istihbarat modellerine  odaklanan küçük bir San Francisco start-up’ı olan Lobe’u satın aldığını açıkladı. Satın alma şartlarını ise açıklamadı.

Amazon, Google ve Microsoft gibi şirketler Yapay Zeka teknolojisi üzerine çalışmalarını hızla artırmaktadır. Microsoft ise bu işi hızlandırmak için bir start-up projesini alarak hayata geçirmiştir.

Lobe CEO’su Adam Menges.

Beta’da bulunan Lobe’un servisi, modellerin montajı için çevrimiçi bir arayüz .

Sistem veri kaydı, mikrofonlar ve diğer veri giriş sistemleri için kullanılabilir; Ayrıca yapay zeka sistemi saysesinden yeni veriler de oluşturabilir.

Başlangıçta geniş bir müşteri listesi yok görünsede bu teknolojiler gün geçtikce ihtiyaca hizmet vermeye başlamışlardır. Microsoft ise bunu görmüş bir firma olarak Lobe’yi takibine alarak satın alımı gerçekleştirmiştir.

Microsoft baş teknoloji sorumlusu Kevin Scott, haberi açıklayan bir blog yazısında “Uzman olmayanların eline geçmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Microsoft zaten görüntüler, konuşma ve dil sunuyor. Ama Lobe’nin takımı ürününü mevcut kadrosuyla devam ettirecek ve ileride birçok yeniliye birlikte imza atacağız şeklinde konuştu.

Kodlama Bilgisine Gerek Yok

Peki, yeni sahibi Microsoft olan Lobe tam olarak nedir? Lobe, kullanıcıların hiçbir şekilde kodlama beceresi olmadan, kendi imkanlarıyla çeşitli yapay zeka uygulamaları geliştirebilmesine aracılık etmek üzere tasarlanan bir sistem. Yani Lobe ile kendi yapay zekanızı geliştirirken kodlama dilini bilmenize gerek kalmıyor. El hareketlerini anlayabilme, müzik dinleme, el yazısı okuyabilme gibi uygulamalar geliştirilebilmesini sağlayan Lobe, pek çok yeteneğe sahip.

About the author

Işık Hızıツ

Gelecekteyim – Geleceği Önemsiyoruz!

Add Comment

Click here to post a comment