Dijital Dünya

Facebook, Youtube savaşı başlıyor !

Facebook, müzik endüstrisine kullanıcılarının video şarkı yüklemelerine izin vermek için milyonlarca ürün öneriyor!

Bloomberg’den bir rapora göre Facebook, müzik videoları ve telif hakkı korumalı şarkıları içeren diğer içerik için en iyi hedef olmak için YouTube ile savaşmaya hazırlanıyor. Şirketin, müzik yayıncılarına, kullanıcılar ve sayfa sahipleri tarafından yüklenen videolarda yer alan müziğin haklarını korumak için yüz milyonlarca dolar teklif ettiği bildirdi. En azından başlangıçta, içeriği kaldırmak için Facebook aracılığıyla yorulmadan çalışması gereken telif hakkı sahiplerinin endişelerini ortadan kaldırmanın bir yolu gibi görünüyor.

 

FACEBOOK, WEB VİDEO İÇİN YOUTUBE PASTASINDAN PAY İSTİYOR

Bununla birlikte, Facebook, sosyal ağın YouTube’u İnternet’in en üst düzey video hizmeti olarak görme yolunu açacak, Google’ın en önemli İçerik Kimliği sistemine benzer şekilde, telif hakkıyla korunan içeriğe sahip videoları tanımlamak için bir sistem inşa etmeyi umuyor ve çalışmalara başladı bile… Facebook ile müzik yayıncıları arasındaki uzun yıllar süren müzakereleri sonuç vermeye başladı ve Facebook’un dünya çapında yeniden tasarlanan video programlama sekmesi olan Watch’u piyasaya sürmesi an meselesiydi, şu anda ise Amerika’da beta yayınlara başladı.

Telif hakkı sahiplerine kullanıcı tarafından oluşturulan videolara karşı hoşgörüyle yaklaşmak, Facebook için kısa vadeli bir endişe olsa da, hareket, şirketin çevrimiçi video için en büyük vizyonunu gerçekleştirmek için bir adım olacaktır, bu da CEO Mark Zuckerberg’in yıllardır planladığı bir şey. Facebook, YouTube’dan video reklamcılık dolarını boşaltmaya başlayabilir ve telif hakkıyla korunan içeriğin haklarını büyük yayıncılardan güvence altına alabilirse, daha uzun süre daha fazla kullanıcı çekebilir ve web’deki diğer her türlü çevrimiçi medyayı etkili bir şekilde rekabet edebilir .

Şirket, medya şirketleri ve haber kuruluşlarıyla ortaklaşa orijinal televizyon şovları üretmeyi zaten planlıyor. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için müzik yayıncılarından haklara sahip olursa, aynı şekilde premium içerikler için de aynı işlemi gerçekleştirebilir. Bu sürecin bir parçası, dünyanın önde gelen sanatçılarının ve etiketlerinin 200.000’den fazla müzik videosunun hak sahibi Vevo ile bir anlaşma imzalamasını gerektirebilir. Vevo’nun YouTube ile olan münhasırlık anlaşması bu yıl sona ermesi nedeniyle Facebook, şirketle olan anlaşmasını yapma fırsatıda buldu.

About the author

Işık Hızıツ

Gelecekteyim – Geleceği Önemsiyoruz!

Add Comment

Click here to post a comment