Dijital Dünya Mobil

Facebook sahte haber yayılımı ile savaşını sürdürüyor.

Facebook sahte haber yayılımı ile savaşını sürdürüyor.

 

Stanford Üniversitesi ve New York Üniversitesi’ndeki yazarlardan yeni bir çalışma olan “Sosyal Medyada Yanlış Bilgilendirmenin Difüzyonundaki Eğilimler”, Ocak 2015’ten Temmuz 2018’e kadar sahte haber sitelerinde yayınlanan hikayelerin performansını analiz ettiler. Vardıkları sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı ;

Facebook ve Twitter’da bu sitelerle etkileşimler 2016’nın sonuna kadar istikrarlı bir şekilde arttı. Facebook’taki Facebook paylaşımlarının Twitter’daki paylarına oranı yaklaşık yüzde 60 oranında düşerken, etkileşimler Facebook’ta keskin bir şekilde düşüşe geçmiş . Diğer haber, iş ya da kültür siteleri için benzer bir model görünmüyor; etkileşimlerin zaman içinde göreceli olarak istikrarlı olduğu ve seçim öncesi ve sonrasında iki platformda benzer eğilimleri izledikleri görülüyor.

Çalışma için, yazarlar Hunt Allcott, Matthew Getzkow ve Chuan Yu, önceki öykülerde sahte hikayelerin seyyar satıcıları olarak tanımlanan 570 alanın bir listesini oluşturdular. Daha sonra, bir dizi yayıncının ilgisini ölçtü – büyük ana akımlar, küçük ana akımlar ve niş iş kültürü siteleri, sahte olanların yanında bulunuyor.

Çalışmanın bulgularından elde edilen anahtar paragraf şu şekildedir:

Sonuçlar, veritabanımızda yer alan sahte haber siteleriyle yapılan etkileşimlerin, 2016 seçimlerinden hemen sonra 2015’in başından sonuna kadar hem Facebook’ta hem de Twitter’da sürekli olarak yükseldiğini gösteriyor. Etkileşimler daha sonra Facebook’ta yarı yarıya azalırken, Twitter’da yükselmeye devam ettiler. Facebook sözleşmelerinin Twitter paylarına oranı, bizim dönemimizin başlangıcından 2016 sonlarına kadar yaklaşık 40: 1 seviyesinde sabit kalırken, örnekleme dönemimizin sonunda kabaca 15: 1’e düştü. Buna karşılık, büyük haber siteleri, küçük haber siteleri ve iş ve kültür siteleriyle yapılan 2 etkileşimin tümü zaman içinde nispeten sabit kalmıştır ve 2016 seçimlerinden önce ve sonra Facebook ve Twitter’da benzer eğilimler izlemiştir. Bu kanıt kesin olmaktan uzak olsa da, yanlış bilgilendirme sorununun genel büyüklüğünün, en azından geçici olarak düşmüş olabileceği ve 2016 seçiminin ardından, yanlış seçimin yayılmasını sınırlamak için Facebook’un çabalarının gerçekleşmiş olabileceği görüşüyle ​​tutarlı olarak görüyoruz. anlamlı bir etki.

Sahte içeriğin herkes tarafından paylaşıldığı boyut, bir platformun sağlığını ölçmenin yalnızca bir yoludur. Platformlar, sahte hesapların oluşturulduğu sırada yasaklanması, arama sonuçlarından ve eğilimlerden aldatmaların filtrelenmesi vb. Bu çalışmada belirlenen oranlar bunları dikkate almamaktadır. Üstelik, bazen, insanlar bunu çözmek için sahte içerik paylaşırlar. Zaman içinde de paylaşım artar ve günümüz sosyal medyasında yankı uyandıracak kadar büyüyebilir.

Özellikle bu yıl başlarında yayınlanan News Feed’deki değişiklikler sayesinde özellikle Facebook neredeyse tüm haber sitelerinin erişimini azaltmıştır. Bu , 2016’dan bu yana, hızla yükselen ve tahmini 200 milyon sahte haberin aynı hızda azaltmayı başarmış görünüyor, fakat çoğu kişinin feed’inde daha az haber gördüğünü hatırlamak isteriz. Bu da sahte haber yayılımını düşürmüş görünüyor.

Twitter’da, sahte veya yanlış haber hikayeleri ayda 4 milyon ila 6 milyon arasında bir araya geliyor. Facebook’ta, sahte haber haberciliği, 2016’dan bu yana, 200 milyon civarında seyrettiği – neredeyse meşru haber hikayelerine katılımla aynı derecede düştüğü görülüyor. Ancak sahte haberler hala ayda 70 milyon angajman alıyor – bilgi ekosistemini güvenilmez kılma noktasına getirmek için fazlasıyla yeterli.

Bu konuda öneriler ise Sahte haberlerden kurtulmak için doğrulanmış kurumsal hesaplar takip edilmeli veya haberler bu hesaplardan teyit edilmeli ve tabiki sahte haberler ihbar edilmeli. Her paylaşıma %100 oranında inanılmamalı çünkü bu haberler paylaşılmaya devam edilecek ve her zaman karşımıza çıkacak gibi duruyor.

About the author

Işık Hızıツ

Gelecekteyim – Geleceği Önemsiyoruz!

Add Comment

Click here to post a comment